Uwaga! Motocykle na drodze – uważajmy!!!

Sezon motocyklowy rozpoczęty, a pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

– Należy pamiętać, że motocyklista jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego, przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. – mówi Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Na Sądecczyźnie w 2023 roku motocykliści i motorowerzyści uczestniczyli w 79 zdarzeniach drogowych (w 42 wypadkach i 37 kolizjach), w których 1 osoba zginęła, a 50 zostało rannych.

Od początku bieżącego roku sądecka Policja odnotowała 5 wypadków i 9 kolizji z udziałem tych pojazdów, w których 5 osób zostało rannych. Wielu z tych zdarzeń można byłoby uniknąć, gdyby uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów, stosowali podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także szanowali się wzajemnie na drodze.

– Należy pamiętać, że kierujący jednośladami są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie. – dodaje Aneta Izworska – Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni przede wszystkim dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, zachować odstęp od innych pojazdów, zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu. Apelujemy do motocyklistów, aby nie przekraczali limitów prędkości, nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, a także nie zapominali o kasku i odzieży ochronnej.

Policjanci zwracają uwagę, że szczególną uwagę powinni także zachowywać kierujący samochodami. Kierowcy przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu czy wykonywaniu manewru skrętu, muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie. Kierowcy mogą mieć trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, dlatego lepiej założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nas zbliży.

– Ponadto motocykl jadący między pojazdami, przy dużym natężeniu ruchu, może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać wykonując manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu. – mówi Aneta Izworska. – Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony