W Nowym Sączu powstanie miejsce pamięci sądeckich Żydów!

W hotelu Beskid odbyła się konferencja prasowa stowarzyszenia „Nie Liczby-Ludzie, Not Numbers”. Podczas spotkania ogłoszono plany na 2022 r. W ramach 80. rocznicy likwidacji getta u zbiegu ulic Tymowskiego, Kazimierza Wielkiego i Berka Joselewicza. To właśnie tam powstanie pomnik, upamiętniający 1/3 mieszkańców miasta, niemal 17 tys. Żydów.

– W czasie II wojny Światowej zginęło ponad 11 tysięcy mieszkańców Nowego Sącza pochodzenia żydowskiego – mówił Dariusz Popiela – Nie jest możliwe aby upamiętnić z imienia i nazwiska wszystkich, dlatego upamiętnimy rodziny, a będzie to około 5000 nazwisk. Uważam, że pamięć o ludziach, którzy tu żyli, robili ważne rzeczy dla miasta jest niezwykle ważne. A tak po ludzku, gdyby nas tak wymordowano również chciałbym a pozostali sądeczanie, kolejne pokolenia, o nas pamiętali.

– W Nowym Sączu przed wojną 1/3 mieszkańców to żydzi – dodaje dr Łukasz Połomski Sądecki Sztetl. – Wśród nich były postacie wielkie, znane w Polsce jak np. Emanuel Ringenblum – historyk twórca archiwum Getta Warszawskiego, Zofia Meisenowa – kustosz Biblioteki Jagielloński, Artur Eisenbach – znany historyk, i wiele, wiele innych. Wśród tych, którzy zginęli są i tacy, których nazwisk nie znamy i nie poznamy. Tak jest z sześcioma osobami na zamieszonym zdjęciu, które zostało wrzucone do kosza ul. Kazimierza Wielkiego – to jest taki symbol.

– W 2022 roku przypada 80. rocznica likwidacji sądeckiego getta – dodaje Dariusz Popiela – Dlatego chcemy ten fakt uświetnić w sposób szczególny. To będzie nie tylko pomnik, ale mamy również wiele innych pomysłów, planów.

– Projekt nie tylko zakłada urządzenie Miejsca Pamięci – informuje Łukasz Franczak ze Stowarzyszenia Sądecki Sztetl. – W planach są także spacery historyczne po dawnym sądeckim getcie, organizacja spektaklu teatralnego, czy koncertu muzyki klezmerskiej. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Żaden pomnik nie istnieje bez pamięci,a chcemy dotrzeć do młodzieży, która będzie kontynuować pamięć o naszej historii.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 23 sierpnia 2022 roku. Wtedy przed laty odbył się ostatni przemarsz sądeckich żydów ulicami Nowego Sącza na dworzec PKP, skąd zostali przetransportowani do obozu zagłady w Bełżcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony