Wbili pierwszą łopatę – były wojewoda Lucjan Tabaka może się cieszyć

Dzisiaj, sobota 9.09.23) w Klęczanach minister Andrzej Adamczyk, parlamentarzyści i wielu innych wbili symboliczną łopatę pod budowę linii kolejowej Nowy Sącz – Kraków przez Podłęże – „Piekiełko”. Jeśli inwestycja zostanie zrealizowana podróż do stolicy Małopolski zajmie godzinę. Zmodernizowane zostaną stacje i przystanki kolejowe.

Wiele lat temu, prawie, 25, ówczesny wojewoda nowosądecki, inżynier, Lucjan Tabaka był wielkim orędownikiem tej inwestycji. Przygotował wstępny projekt, który miał być zatwierdzony przez władze RP, jako inwestycja centralna. Stało się niestety inaczej i na wiele lat pomysł został zamrożony, a dzisiaj ma szansę być zrealizowanym. To wielka szansa dla Sądecczyzny, do której będzie znacznie bliżej Krakowa, z całej Polski. Koszt pierwszych robót, to ok. 500 mln zł.

– Została wbita pierwsza łopata rozpoczynającą wielką kolejową inwestycję na odcinku Nowy Sącz – Klęczany – mówił poseł na Sejm RP Patryk Wicher. – W planach jest budowa nowego mostu nad Dunajcem oraz wiaduktu przy ul. Krakowskiej. Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu do Krakowa skróci się do ok. godziny (dzisiaj to 2,5 godz). Sądecczyzna zyska szybkie połączenia ze stolicą województwa. To będzie szansa na rozwój regionu. Warto dodać, że dzięki tej inwestycji czas przejazdu z Krakowa do stolicy Tatr wyniesie 90 minut. To jest niezwykle ważna, komunikacyjna inwestycja.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcami za ponad 1,1 mld zł netto z Krajowego Programu Odbudowy na modernizację odcinków Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz. Prace zwiększą komfort, bezpieczeństwo i atrakcyjność ekologicznego transportu w Małopolsce.

Dzięki linii kolejowej „Podłęże – Piekiełko” powstanie niespełna 58 km nowej linii kolejowej. Zacznie się w Podłężu w gm. Niepołomice. W Szczyrzycu koło limanowej linia się rozgałęzi w kierunku Tymbarku i do Mszany Dolnej by połączyć się ze zmodernizowaną linią Chabówka – Nowy Sącz.

Warto przypomnieć, że po jednej z powodzi, która uruchomiła osuwiska, w Mszanie Dolnej uszkodzona została trasa kolejowa, co spowodowało jej zamknięcie. Teraz po zrealizowaniu inwestycji na trasę wreszcie będą mogły wyjechać pociągi.

– Rozpoczynające się prace na kolejnym już odcinku linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz oznaczają spełnienie oczekiwań mieszkańców. – dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Prace świadczą o przechodzeniu z fazy projektu do realizacji przedsięwzięcia „Podłęże – Piekiełko”, obejmującego budowę nowej linii oraz odbudowę istniejącej trasy nr 104.

Dla prac na odcinku Klęczany – Nowy Sącz, wykonawca przygotował teren budowy. We wrześniu ruszyły roboty budowlane. Istniejące elementy torów, obiektów inżynieryjnych zostaną rozebrane. W zamian wybudowana będzie nowa infrastruktura kolejowa, w tym m. in. tory wraz z siecią trakcyjną, obiekty inżynieryjne oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym, powstaną nowe, wyższe perony, itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony