Wiceminister pod wrażeniem największej inwestycji sportowej w historii Powiatu

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się wczoraj z wiceministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Gutem-Mostowym. Tematem spotkania były postępy prac przy budowie Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach oraz możliwości finansowania budowy nowoczesnego kompozytowego toru treningowego dla saneczkarzy przy tutejszym Zespole Szkół.

Budowa hali, która będzie częścią Powiatowego Centrum Sportu jest już na ukończeniu. To największa inwestycja sportowa w historii Powiatu z nowoczesnymi boiskami, ścianką wspinaczkową oraz jedną z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych strzelnic w regionie. Obok hali powstanie kompleks sportowy z boiskami do gier zespołowych, trybunami, kortami tenisowymi i odkrytym basenem. Będzie tam też bieżnia, skocznia do skoku w dal i wzwyż oraz rzutnia (pchnięcie kulą, rzut młotem i dyskiem).

– Rozmach tej inwestycji jest imponujący – podkreślił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski zwrócił uwagę, że infrastruktura sportowa jest magnesem, przyciągającym młodzież. Doskonale widać to właśnie w Marcinkowicach, gdzie powstanie nowoczesnego kompleksu sportowego spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania nauką w tutejszym Zespole Szkół, słynącym z klas mundurowych – strażackich, policyjnych i wojskowych.

– Na zbliżający się rok szkolny przyjęliśmy trzykrotnie więcej młodzieży niż w roku poprzednim – zauważa dyrektor szkoły Iwona Sikorska. – Nowoczesna infrastruktura sportowa była jednym z kryteriów, którym młodzi ludzie kierowali się przy wyborze szkoły.

Z powodu zwiększonego zainteresowania nauką w marcinkowickim ZS przebudowano część budynku szkoły na potrzeby internatu. Zamiaszka tam 51 osób, które będą miały do dyspozycji pokoje 1-,2- i 3-osobowe.

– Nie żałujemy pieniędzy na oświatę, ponieważ inwestycja w edukację to inwestycja w naszą przyszłość – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – W naszych szkołach młodzież ma możliwość nauki w komfortowych warunkach i rozwijania swoich sportowych pasji.

Podczas wizyty w Marcinkowicach omawiano też możliwości finansowania budowy nowoczesnego kompozytowego toru treningowego dla saneczkarzy o długości 500 metrów. Byłby to jedyny taki obiekt w kraju i mogłyby się na nim odbywać zawody międzynarodowe. Tor byłby dostępny przez cały rok, bowiem nie byłby mrożony, jak tory saneczkowe, a saneczki byłyby wyposażone w rolki. Co istotne, prócz zawodników i uczniów mogliby z niego korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy Sądecczyzny.

Dodajmy, że kilkunastu saneczkarzy – uczniów ZS w Marcinkowicach, korzysta na razie z trenażera, wypożyczonego z Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. W sezonie zimowym trenują na sankostradzie w Muszynie, a zimowe obozy szkoleniowe odbywają w Oberhofie, Starym Smokowcu i Sigulda na Łotwie. Gdyby udało się wybudować tor przy Powiatowym Centrum Sportu, trenowaliby na miejscu przez cały rok.

Fot. Paweł Szeliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony