Wszystkie pory pejzażu. Współczesne malarstwo polskie

Tłumy sądeczan, zaproszonych gości uczestniczyło w otwarciu nowej wystawy w Galerii IMO, w Starym Sączu. Tym razem tematem jest pejzaż. Obrazy zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. To bardzo ciekawa, wręcz niezwykła wystawa w czasach, gdzie króluje abstrakcja. Tę wystawę warto i trzeba zobaczyć.

– Bardzo się cieszę, że w naszej Galerii możemy obejrzeć tak znakomite obrazy – mówił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. – IMO działa bardzo krótko i już tak wspaniała wystawa. Mam nadzieję, że to jest dopiero początek. Cieszę się, że tak wielu sądeczan i gości, w tym cała szóstka artystów zaszczyciła wernisaż. Dziękuję.

W zaproszeniu na wystawę Kaja Cyganik z CkiS Stary Sącz napisała: – „Czy w czasach, w których pejzaż coraz częściej zamyka się w ramach zdjęć robionych smartfonem i masowo wrzucanych na Instagram, jest jeszcze miejsce dla wielkoformatowego, tradycyjnego malarstwa krajobrazowego? Czy wciąż z tą samą estymą wieszamy na ścianach salonów stojące we mgle płaczące wierzby, oniryczne wschody słońca w szuwarach i świeżo ścięte, rozczochrane snopki siana? Czy rodzimy pejzaż opowiedziany pędzlem się broni czy stopniowo ustępuje miejsca bardziej współczesnym, zaawansowanym technologicznie formom zapisywania obrazu?

Ekspozycja dzieł znanych i cenionych polskich pejzażystów należących do różnych pokoleń i wywodzących się z kilku środowisk, prowadzi odbiorcę tak przez tradycyjny realizm, jak i formy bardziej abstrakcyjne.

Wszystkie pory pejzażu pozwolą zatrzymać wzrok na dłużej, zatonąć w chwili, wzruszyć się i nasycić, kontemplować uchwyconą na płótnie urodę i tajemnicę otaczającego nas świata, ale także lepiej poznać nowe sposoby artystycznej ekspresji. To doskonała lekcja „patrzenia ze zrozumieniem”, bo malarstwo to ponadczasowy fenomen, który niezmiennie oferuje niepowtarzalne doznania – głębsze, bardziej wyraziste, intensywne; w lepszej jakości przeżywania, niż jakiekolwiek inne formy nowoczesnej sztuki wizualnej.

Nadbużańskie ostoje, rozległe przestrzenie Bieszczadów, rozgwieżdżone niebo, zakamarki prowincji, przemijanie, zmienność, bezmiar i piękno, bezkresna cisza, misterium natury, odrealnione kolory, nostalgia, niepokój, metafizyka, efemeryczność, liryczna impresja, żywioł, energia, ogrom przyrody – to tylko kilka luźnych skojarzeń, które mogą pojawić się podczas osobistego spotkania ze sztuką pejzażu w Galerii IMO”.

Na wystawie, która potrwa od 19 stycznia do 19 kwietnia 2023, można zobaczyć prace wybitnych artystów z różnych stron Polski: Katarzyny Adamek-Chase, Stanisława Baja, Rafała Borcza, Krzysztofa Klimka, Olgi Pawłowskiej, Łukasza Patelczyka i Grażyny Smalej.

Warto zajrzeć do Galerii IMO w Starym Sączu by choć na chwilę zapatrzyć się w pejzaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony