Wypoczywaj bezpiecznie nad Jeziorem Rożnowskim

Policjanci z Nowego Sącza i Krakowa w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z letniego wypoczynku nad Jeziorem Rożnowskim. Mundurowi apelują o rozwagę i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Policyjni wodniacy dysponują oznakowaną łodzią motorową, którą patrolują tereny wodne i interweniują wobec lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne, szczególnie w rejonie tzw. „dzikich kąpielisk”. Pomagają także w przypadkach nagłego załamania pogody, np. przy holowaniu łodzi do brzegu. Funkcjonariusze regularnie kontrolują także użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować zachowania stwarzające zagrożenie dla nich samych, jak i dla innych osób. Korzystający z takich sprzętów muszą się liczyć z tym, że policjanci sprawdzą ich trzeźwość. Mundurowi kontrolując jednostki pływające zwracają również uwagę na posiadanie zdolności żeglugowych oraz ich wyposażenie ratownicze i medyczne, a także niezbędną dokumentację i uprawnienia sterników.

Przyczyną tragedii na wodzie bardzo często jest lekkomyślność, brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy nieodpowiednia opieka nad dziećmi. Niekiedy chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Gdy dodatkowo ryzykownym zachowaniom towarzyszy alkohol lub środki odurzające, o tragedię nietrudno. Dlatego wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  • Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice.
  • Najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia.
  • Nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna. Konsekwencją skoku „na główkę” w takim miejscu może być uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa.
  • Nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu – trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła. Warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat.
  • Pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok.
  • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu czy środkach odurzających, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.

Numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony