Wystawa „Dzieje miasta Nowego Sącza – 730. rocznica lokacji”

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 730. rocznicy lokacji Nowego Sącza. Ukazuje ona obraz miasta na przestrzeni wieków, odnosząc się do źródeł i ikonografii historycznej pozyskanych ze zbiorów różnych instytucji i archiwów w Polsce oraz od lat gromadzonych zbiorów własnych. Jest to hołd złożony naszej wspólnej sądeckiej przeszłości i próba przypomnienia wydarzeń, które ukształtowały obecny obraz miasta.

Otwarcie wystawy

6 listopada (niedziela) 2022 r.
godz. 11.00
Dom Gotycki
ul. Lwowska 3
Nowy Sącz

W programie m.in. pokazy grupy rekonstrukcji historycznej (ubiór, broń) oraz rzemiosł dawnych, wybijanie monet pamiątkowych. Wystawa czynna do 24 lutego 2023 r.

W bieżącym roku w dniu 8 listopada świętujemy 730. rocznicę lokacji Królewskiego Miasta Nowego Sącza przez Wacława II (1271-1305) z dynastii czeskich Przemyślidów, króla Polski i Czech – mówi Beata Wierzbicka, kierownik Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. 

W 2022 r. przypadają również rocznice wielu innych ważnych wydarzeń w dziejach miasta. Warto wspomnieć m.in.: wystawienie przez księżną Jadwigę  Łokietkównę przywileju dla Sącza w podziękowaniu za pomoc i wsparcie nowosądeczan w czasie buntu krakowskiego biskupa Jana Muskaty (710. rocznica), wybudowanie kaplicy św. Bernarda w kościele Franciszkanów (400. rocznica), wzniesienie szpitala miejskiego ze składek mieszkańców miasta (205. rocznica), przejęcie klasztoru norbertanów przez jezuitów, którzy przywrócili mu dawny blask (190. rocznica), powstanie budynku Sokoła (130. rocznica), oddanie wodociągów miejskich, wybudowanie kościoła św. Kazimierza oraz uruchomienie elektrowni miejskiej (110. rocznica), oddanie mostu na Kamienicy oraz powstanie Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu (100. rocznica). Pamiętamy także o smutnych i tragicznych w skutkach wydarzeniach, chociażby pożarze w 1522 roku (500. rocznica).

– W tym roku mija również 130 lat od wydania drukiem książki „Nowy Sącz jego dzieje i pamiątki dziejowe” (Nowy Sącz, 1892 r.) autorstwa księdza Jana Sygańskiego, a 120 lat od ukończenia przez niego trzytomowej historii Nowego Sącza (1902 r.), zaś przed 30 laty wydano pierwszy tom „Dziejów miasta Nowego Sącza?” pod redakcją profesora Feliksa Kiryka (1992 r.) – dodaje Beata Wierzbicka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony