Wzmożone działania sądeckiej Policji. Mundurowi radzą, jak bezpiecznie spędzić długi weekend

Przed nami długi czerwcowy weekend. Korzystając z kilku dni wolnych od pracy wiele osób opuści swoje domy czy mieszkania i wyjedzie w długą trasę, by dotrzeć do miejsca wypoczynku. Z kolei dla policjantów to czas wzmożonej służby.

W dniach od 29 maja do 3 czerwca br. na ulicach Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pojawi się więcej niż zwykle policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny i osobom goszczącym w naszym regionie, a zapowiadają się tłumy gości od Nowego Sącza po Krynicę, Muszynę, która jest oblegana przez turystów, Żegiestów, Piwniczną, Rytro i Stary Sącz. Cała Sądecczyzna będzie oblegana przez ludzi, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM

– Opuszczone na czas wyjazdu domy i mieszkania, to dla złodzieja okazja do kradzieży. – mówi Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Zadbajmy zatem o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych o swoim wyjeździe. Należy pamiętać, że nie ma idealnego zabezpieczenia, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE PRZED ZŁODZIEJEM

 • przed wyjazdem zamknij wszystkie okna, sprawdź zamknięcie drzwi, nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu;
 • sporządź listę i zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera wideo itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; inne cenne przedmioty zostaw u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy zdeponuj w banku;
 • poproś zaufaną osobę lub sąsiada, by zwrócił uwagę na twoje mieszkanie.

– W związku z długim weekendem spodziewane jest zwiększone natężenie ruchu na drogach, dlatego sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych – dodaje Aneta IZworska.

OD 29 MAJA DO 3 CZERWCA BR. WZMOŻONE DZIAŁANIA DROGÓWKI

 • Na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.
 • W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości.
 • Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, przede wszystkim wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają.
 • Przypominamy, że w dniach 29 i 30 maja br. obowiązują ograniczenia ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton – w środę 29 maja br. w godzinach od 18:00 do 22:00, natomiast we czwartek 30 maja br. w godzinach od 8:00 do 22:00.
 • 30 maja br. będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie zwaną Bożym Ciałem – w tym dniu wierni będą licznie uczestniczyć w procesjach, najczęściej poruszając się po drogach publicznych, dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

BEZPIECZEŃSTWO W PODRÓŻY

 • Jeśli planujesz podróż samochodem, sprawdź wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
 • Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominaj, że drogi nie są miejscem na brawurę – lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.
 • Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają nietrzeźwi kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet ich niewielka ilość w organizmie wpływa na pogorszenie stanu psychofizycznego, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
 • Gdy dotrzesz do celu, pamiętaj, by zaparkować samochód w wyznaczonym do tego miejscu, a opuszczając pojazd, nie zostawiaj w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
 • Także jako pieszy, pamiętaj o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracaj uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używaj odblasków.
 • Podróżując autobusem lub pociągiem pilnuj swoich rzeczy osobistych, bagażu, pieniędzy i dokumentów. Lepiej nie podróżuj samotnie, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce, unikaj pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych, przypadkowych osób. Opuszczając przedział (choćby na chwilę) nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Nie opowiadaj obcym osobom zbyt dużo o sobie, swoim majątku i miejscu zamieszkania, ponieważ po powrocie może się okazać, że twoje mieszkanie zostało okradzione, a złodziej dokładnie wiedział, gdzie i czego szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony