„Żabusia”, czyli reaktywacja Towarzystwa Dramatycznego

Po 84 latach przerwy i kilku miesiącach pracy spektaklem „ Żabusia” Gabrieli Zapolskiej reaktywowano w niedzielę 16 kwietnia 2023 roku przy MCK SOKÓŁ Towarzystwo Dramatyczne.

– Dzień przedstawienia nie jest przypadkowy – mówił Andrzej Zarych, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu, zapowiadając premierę „ Żabusi”. – To właśnie 16 kwietnia 105 lat temu, ta sztuka została wystawiona w Nowym Sączu. Towarzystwo Dramatyczne utworzone zostało w 1913 roku i na nowo zorganizowane w 1918 roku przez Bolesława Barbackiego.

ŻABUSIA to jeden z najwybitniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej, opowieść o obłudzie i mieszczańskim zakłamaniu, a zarazem wnikliwy portret kobiecej duszy. To warto i trzeba obejrzeć!

Na inaugurację zaplanowano nową inscenizację ŻABUSI Gabrieli Zapolskiej, w opracowaniu i wspólnej reżyserii Moniki Ślepiak i Janusza Michalika, z pięknymi kostiumami autorstwa Marii Molendy z Fundacji Nomina Rosae – Ogrodu Kultury Dawnej w Nowym Sączu. Za artystycznie opracowane fryzury odpowiada w spektaklu Oksana Fiedor z Salonu Urody MONROE w Starym Sączu.

„Żabusia – występują: Cezary Kmiecik (Bartnicki), Janusz Michalik (Milewski), Agata Koszkul – Gomułka (Milewska), Jakub Moskal (Julian), Kinga Jaromin – Król (Helena), Ewelina Łomnicka (Maria), Sabina Kmak (Maniewiczowa), Dominika Rola (Franciszka), Barbara Malaga (Niańka) i Basia Piechnik (Mała Jadzia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony