Zegarmistrze – rodzina Dobrzańskich świętowała jubileusz 120 lecia powstania firmy!

W Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Sączu odbyły się uroczystości z okazji powstania 120-lecia firmy zegarmistrzowskiej – Dobrzański.

To najstarszy zakład rzemieślniczy w Nowym Sączu i jeden z najstarszych w Małopolsce. Historia rodu związana jest z zegarem na sądeckiej wieży ratuszowej, ale drugi taki sam znajduje się na wieży kościelnej w Grybowie – oba były zakupione w Pradze czeskiej. Urządzenie nakręca Jan Dobrzański, tak jak jego dziadek i ojciec, wspinając się codziennie po ponad stu schodach. Zarówno on jak i brat Henryk mają swoje zakłady przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu. W spotkaniu wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

– Składam serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu 120-lecia istnienia firmy „Jan Dobrzański”, jednego z najstarszych w Małopolsce zakładów rzemieślniczych. Jubileusz ten jest szczególną okazją do wspomnień, podsumowań minionego czasu, osiągnięć oraz sukcesów – mówił starosta Marek Kwiatkowski zwracając się do Danuty i Jana Dobrzańskich. – Dla mnie osobiście to doskonały moment na wyrażenie uznania i podziękowania za Państwa dotychczasowe działania na Sądecczyźnie. Praca zegarmistrza wymaga dużej cierpliwości i precyzji, a wykonywana z pasją i zaangażowaniem daje mnóstwo powodów do dumy. Życzę Państwu poczucia spełnienia i zadowolenia z dobrze zrealizowanej misji. Niech kolejne lata będą wypełnione sukcesami oraz staną się źródłem satysfakcji i motywacji do dalszej pracy.

– Te spacery na wieżę ratuszową, to coś specjalnego – opowiadał kiedyś Jan Dobrzański. – Idę sobie po schodach, niskim korytarzem i nakręcam zegar, choć nie wygląda to tak jak się myśli. To cała procedura, bo wszystko musi grać. To są oczywiście systematyczne przeglądy, a jak trzeba to i naprawy. Mimo, że to już kilkadziesiąt lat jak chodzę, to lubię to.

Gratulacje złożyli również: wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, Marcin Poręba – dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury UM w Nowym Sączu, rzemieślnicy, przyjaciele rodziny Dobrzańskich i oczywiście prezes Zarządu Cechu Jan First wraz z pracownikami.

Fot. Maria Olszowska i JEC

One thought on “Zegarmistrze – rodzina Dobrzańskich świętowała jubileusz 120 lecia powstania firmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony