Zły stan techniczny to mało powiedziane!

Brak świateł stopu, kierunkowskazów przednich, porozbijane klosze lamp, wybita szyba tylna…takim samochodem jeździł mieszkaniec Sądecczyzny, którego do kontroli drogowej zatrzymali policjanci. Ponadto numer nadwozia na tabliczce znamionowej był niezgodny z zapisem w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców, a wskazania drogomierza podczas kontroli drogowej różniły się od stanu odnotowanego przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego pojazdu o ponad 103 tys. km.

11 października br. około godz. 14, policjanci wydziału prewencji sądeckiej Policji, patrolując ulice miasta na ul. Prażmowskiego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Subaru Impreza wraz z przyczepką, który był w bardzo złym stanie technicznym. Pojazd nie posiadał świateł stopu, miał rozbite klosze lamp, przednie kierunkowskazy nie były również sprawne, a tylna szyba prawa była rozbita. Ponadto w przyczepce nie działały żadne światła. Dodatkowo w trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili, że numer nadwozia (vin), znajdujący się na pojeździe jest niezgodny z numerem nadwozia figurującym w centralnej ewidencji pojazdów i kierujących. Następnie, w toku wstępnych oględzin wykonanych na miejscu stwierdzono, że numer nadwozia, na tabliczkach znamionowych jest mało czytelny i nosi widoczne ślady ingerencji w niego. Podczas dalszych czynności wyszło również na jaw, że samochód nie ma aktualnych badań technicznych. Ostatni przegląd w stacji diagnostycznej był wykonany w 2015 roku. Mundurowi ujawnili także niezgodność stanu faktycznego licznika z zapisem w centralnej ewidencji pojazdów i kierujących. W chwili kontroli drogomierz subaru wskazywał 165 000 km, natomiast w 2015 roku podczas ostatniego wykonanego przeglądu diagnosta odnotował 268 250 km, czyli 103 250 km więcej niż obecnie. Kierujący, 56-letni mieszkaniec Sądecczyzny tłumaczył, że samochód w obecnym stanie zakupił około 6 lat temu i od tego czasu nie wykonywał przeglądu technicznego, a także nie przerejestrował pojazdu. Mężczyzna za jazdę po drodze niesprawnym samochodem został ukarany mandatem karnym. Z uwagi na zły stan techniczny pojazdu, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny subaru. Pojazd także odholowano na parking policyjny i zabezpieczono do dalszych czynności.

Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika, przerobienia cech identyfikacyjnych pojazdu i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwo zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast za przerabianie numerów identyfikacyjnych pojazdu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony