Znamy uczestników II etapu Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

26 śpiewaków z 8 krajów zakwalifikowało jury do drugiego etapu XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią Polacy aż 13 osób, później najwięcej jest wykonawców z Chin (4), Korei Południowej (3), Niemiec (2) oraz po jednym z Austrii, Słowenii, Ukrainy i USA.

„Dziękuję wam, że przyjechaliście do Nowego Sącza, na Konkurs Ady Sari. Tych, którzy nie przeszli do drugiego etapu, zachęcam do rozmowy z jurorami. Jesteśmy specjalistami, ale każdy z nas czego innego oczekuje w muzyce i inaczej odbiera wykonania” – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury, Dyrektor Artystyczna Konkursu. „Liczę, że fakt, iż nie przeszliście nie zniechęci was do dalszej pracy” – zwróciła się do tych, którzy jutro wyjadą z Nowego Sącza.

I rzeczywiście wielu młodych artystów skorzystało z tej możliwości. Do późnych godzin wieczornych śpiewacy rozmawiali z jurorami, dostawali fachowe recenzje swoich występów, a także rady jak poprawić błędy.

Ogółem do tegorocznej edycji przystąpiło 55 uczestników z 11 krajów: Polski (33), Chin (7), Korei Południowej (3), Ukrainy (3) oraz po dwie osoby z Niemiec i USA, a także po jednej z: Austrii, Belgii, Czech, Słowenii, Szwecji. To o 9 osób więcej niż w poprzedniej, pandemicznej edycji.

Pierwszy etap XX Konkursu trwał dwa dni. Młodzi śpiewacy wykonywali w nim dwa utwory z trzech regulaminowych: jeden wybrany przez siebie, a drugi przez jurorów, którzy przede wszystkim prosili o prezentacje kompozycji Mozarta. Utwory tego twórcy, zdaniem jurorów, w najlepszy sposób pokazują poziom techniki wokalnej. Program każdego z uczestników pierwszego etapu trwał nie dłużej niż 10 minut. Tradycyjnie najwięcej w Konkursie było wysokich głosów żeńskich – aż 28 sopranów, a zaledwie 7 mezzosopranów. Wśród mężczyzn królowały przede wszystkim barytony – aż 14, ale już tylko 3 basy, 2 kontratenory i zaledwie 1 tenor (w poprzedniej edycji było ich 4).

„Wiem, że zawsze można zaśpiewać lepiej, ale czułam, że na scenie w pierwszym etapie dałam z siebie wszystko, jak na ten moment. Cieszę się, że przeszłam dalej” – mówiła Gabriela Celińska-Mysław, jedna z sześciu mezzosopranistek, które usłyszymy w drugim etapie. „Jury wybiera z proponowanej listy utwory, które zaśpiewam jutro i już się dowiedziałam, że wśród nich jest ten, na którym bardzo mi zależało” – dodała.

Jutro rozpoczyna się drugi etap Konkursu. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 kompozycje. Także w tym etapie – co zostało zaplanowane na środę – rozegra się Konkurs Pieśni. Tego dnia wieczorem poznamy finalistów tegorocznego Konkursu oraz zwycięzcę w kategorii pieśni.

Jakie cechy muszą spełniać laureaci Konkursu? „To jest Konkurs Sztuki Wokalnej, więc najsilniejszą stroną uczestników powinny być umiejętności techniczne. Ale bez osobowości, bez umiejętności posługiwania się językami obcymi sama technika nie wystarczy. Bo tacy wykonawcy nie złapią za serce” – podkreślała Małgorzata Walewska.

Konkurs zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Do tej pory pierwsze dwa dni transmisji przesłuchań wyświetlono ponad 4500 razy. Cały Konkurs można śledzić na żywo w internecie: www.adasari.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony