A to niespodzianka

Przy ul. Sienkiewicza z każdym dniem znika były komisariat policji. W jego miejsce powstanie centrum krwiodawstwa. Podczas prac wyburzeniowych oczom robotników, ale też mieszkańców miasta, ukazał się niezwykły widok. Na jednej ze ścian pojawił się wielki symbol PKS. Skąd tutaj?

Symbol PKS, z czasem KPKS, nie jest widoczny dla kierowców bowiem ulica Sienkiewicza jest jednokierunkową. Dopiero spacerując można zobaczyć wielkie koło, podobne do logo mercedesa z napisem PKS.

Skąd tutaj, w tym miejscu PKS? To była zagadka, ale na krótko. Ludzi pamiętających tamten czas jest już w mieście bardzo niewielu, ale są i tacy, którzy mieli praktyki w ówczesnych warsztatach.

Na szczęście są też zapiski m. in. w Encyklopedii Jurka Leśniaka. Okazuje się, że kiedyś, od 1954 roku, pod numerem 42 (dzisiaj jest zupełnie inna numeracja) znajdowała się baza PKS, a samo przedsiębiorstwo powstało w 1951 r. Na początku były to 2 autobusy, 12 samochodów ciężarowych i 3 ciągniki “Ursus”. Załoga liczyła 83 osoby. Z powodu braku odpowiednich budynków naprawy i przeglądy odbywały się przez pewien czas pod gołym niebem. Nieco później powstały też warsztaty, w których praktyki odbywali uczniowie ZSZ. Dopiero w 1965 r. powstała zajezdnia przy ulicy Wyspiańskiego 2, gdzie jest do dzisiaj.

Dzisiaj (15.07.22) po komisariacie został tylko parter głównego budynku, który już niedługo też zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony