Bezpieczne wakacyjne powroty. Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność na drodze

Bezpieczne wakacyjne powroty. Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność na drodze

Zbliżający się wielkimi krokami koniec wakacji to czas powrotów z letniego wypoczynku, przez co i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa powracającym z letniego wypoczynku policjanci będą pełnić wzmożoną służbę na drogach Sądecczyzny.

W ostatnich dniach wakacji głównym zadaniem sądeckich funkcjonariuszy będzie ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach. Policjanci będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy nieprawidłowo wyprzedzają, przekraczają dopuszczalną prędkość, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z policyjnych analiz, są to główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych. 

Jak bezpiecznie dojechać do celu

  • Każdy kierowca przed dłuższą podróżą powinien sprawdzić dokumenty oraz aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu (w tym sprawność hamulców, instalacji elektrycznej i działanie wszystkich świateł). W samochodzie powinna się też znajdować apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz zapasowe koło.
  • Dzieci podróżujące w samochodzie powinny być odpowiednio zapięte pasami bezpieczeństwa lub znajdować się w fotelikach bądź innych urządzeniach przytrzymujących.
  • W podróż najlepiej wyruszyć wypoczętym, zrelaksowanym, a przede wszystkim trzeźwym. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może znacząco wpływać na koncentrację i refleks, mogąc skutkować tragicznymi konsekwencjami.
  • Podczas dłuższej podróży nie zapominajmy o odpoczynku i róbmy częściej – kilkuminutowe – przerwy.
  • Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami dróg – stosujmy się do przepisów ruchu drogowego i zdejmijmy nogę z gazu. Lepiej dojechać później, ale bezpiecznie.

Życzymy bezpiecznych wakacyjnych powrotów do domu oraz apelujemy o rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony