Co musisz wiedzieć o koordynatorze wolontariatu? Jakie są podstawowe obowiązki koordynatora wolontariatu?

Koordynator wolontariatu to odpowiednik menadżera w firmie, który zarządza pracownikami oraz troszczy się o efektywność ich pracy. Projekty wolontariackie realizowane na szeroką skalę z zaangażowaniem kilkudziesięciu, a nawet kilkuset wolontariuszy wymagają osoby, która będzie nadzorować wszystkimi członkami i kontrolować poszczególne działania. Ponadto koordynator wolontariatu powinien być doskonałym motywatorem dla zespołu, scalać wszystkich wolontariuszy, nagradzać oraz wpierać w wykonywaniu codziennych zadań i obowiązków.


Jakie cechy powinien posiadać koordynator wolontariatu?

Na początku warto zaznaczyć, że zarządzanie wolontariuszami to duże wyzwanie, które wymaga od koordynatora wielu niezbędnych cech i umiejętności. Oprócz działań związanych typowo z obowiązkami administracyjnymi koordynator odpowiada również za pracę z zespołem i nad zespołem. Musi on opanować technikę motywowania wolontariuszy do efektywnego działania, przeciwdziałania konfliktom, a także wprowadzania dyscypliny i przemyślanego podziału obowiązków oraz zadań. Praca koordynatora wymaga także dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Każda osoba nadzorująca pracą ludzi powinna wyróżniać się nieprzeciętną zdolnością komunikacyjną, umiejętnością zarządzania czasem i zespołem, a także elastycznością, kreatywnością i cierpliwością. Nie można zapomnieć również o wysokim poczuciu odpowiedzialności, zdeterminowaniu oraz zarażaniu innych swoim entuzjazmem i pasją do tego, co się robi. Taka osoba doskonale sprawdzi się na stanowisku koordynatora wolontariatu i będzie idealnym bodźcem do działania dla wszystkich zaangażowanych w pomoc wolontariuszy.

Podstawowe obowiązki koordynatora wolontariatu

Każdy koordynator wolontariatu ma wiele zadań i obowiązków do zrealizowania, a wśród nich znajdują się m.in.: pilnowanie spraw formalnych, nabór wolontariuszy, prowadzenie spotkań z wolontariuszami, zidentyfikowanie potrzeb danej organizacji, przygotowanie niezbędnych narzędzi, nadzorowanie pracy wolontariuszy oraz dbanie o ich rozwój, organizowanie i przeprowadzanie spotkań okresowych i podsumowujących, dbanie o dobre relacje w zespole, a także motywowanie oraz nagradzanie zasłużonych wolontariuszy.Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony