Jarząb brekinia wzbogacił las w Rdziostowie

Zimowa aura nie pokrzyżowała planów leśników, którzy w lesie w Rdziostowie posadzili kilkadziesiąt drzew gatunku jarząb brekinia. Towarzyszyli im samorządowcy i szefowie służb mundurowych z Sądecczyzny, uczniowie z Technikum Leśnego w Starym Sączu, a starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski posadził kilkanaście młodych drzew. Lasy Państwowe przygotowały 600 sadzonek

– Tegoroczna akcja „Łączą nas drzewa” jest kolejną edycją projektu, który ma promować sadzenie drzew w Polsce – mówił Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. – Program promuje również czynne chronienie i dbanie o przyrodę. W tym roku akcja ta ma szczególną wymowę – postanowiliśmy, że posadzimy las, który będzie poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, dziękując za Jego służbę nie tylko Kościołowi, ale także Polsce. Odsłonięto pamiątkową tablicę z napisem „Las pamięci Jana Pawła II” i cytatem Jego słów: „Niech wasza praca pomoże uratować piękno polskich lasów dla dobra naszej ojczyzny i jej mieszkańców”.

– Takie akcje to bardzo dobry pomysł – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Cieszę się, że tak wiele osób dba o przyrodę i o to, aby zostawić ją w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.

– Grunt, w którym posadziliśmy sadzonki, został wyznaczony pod okiem naukowców – mówił Paweł Szczygieł, dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie. – To gatunek chroniony, który w przyszłości będzie alternatywą dla gatunków typu świerk pospolity, którego populacja ulega zmniejszeniu. Leśnicy cały czas dbają o zalesianie, a posadzony jarząb brekinia to gatunek, który urozmaica przyrodę i wzbogaca las.

W akcji wzięli udział m.in.: Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, komendanci Policji, Straży Pożarnej, KOSG, Paweł Szczygieł – dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie, burmistrzowe i wójtowie z Sądecczyzny, radna powiatowa Joanna Szewczyk-Kubacka i sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony