Mistrzowie odebrali umowy – będą uczyć ponad 700 młodych ludzi!

Ponad 420 tysięcy złotych – tyle w tym roku Zarząd Powiatu Nowosądeckiego przeznaczył na prowadzenie Szkółek Ginących Zawodów. To ewenement na skalę kraju! Obecnie w Powiecie Nowosądeckim działa 89 szkółek, w których łącznie uczy się ponad 700 osób. Pracuje z nimi 57 instruktorów, którymi podpisano umowy.

– Głównym celem działalności Szkółek jest dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu i ocalenie go od zapomnienia – mówi starosta Marek Kwiatkowski. Dzięki zajęciom z instruktorami – mistrzami, dzieci i młodzież wiedzą, jak pisze się ikony, maluje na szkle, wykonuje ozdoby z bibuły i oczywiście gra na tradycyjnych instrumentach. Z roku na rok zwiększa się liczba szkółek i chętnych, którzy chcą do nich uczęszczać. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie i prowadzenie Szkółek. Dzięki waszej pracy młodzi ludzie poznają historię naszego regionu i nabywają umiejętności, które odchodzą już w zapomnienie.

Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu. W tym roku szkolnym będzie działać 89 Szkółek Ginących Zawodów w tym: 56 Szkółek Muzykowania Ludowego, 10 Szkółek Tańca i Śpiewu Regionalnego, 3 Szkółki Ceramiki, 3 Szkółki Bibułkarstwa, 3 Szkółki Haftu, 2 Szkółki Plastyczne, 2 Szkółki Malarskie, 2 Szkółki Wokalne, 2 Szkółki Ikonopisarskie, 1 Szkółka Rysunku na Szkle, 1 Szkółka Rzeźby, 1 Szkółka Grafiki, 1 Szkółka Gwary Ludowej, 1 Szkółka Kuchni Regionalnej, 1 Szkółka Szydełkowania.

– Co roku zwiększamy środki przeznaczane na szeroko pojętą kulturę, ochronę zabytków i rozwój Szkółek. To na pewno będzie procentowało w przyszłości – dodaje starosta Marek Kwiatkowski.

Umowy wręczał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Spotkanie prowadził Krzysztof Szewczyk – dyrektor PMDK w Starym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony