Nie zwlekaj, na złożenie zeznania podatkowego czas tylko do 30 kwietnia.

30 kwietnia mija termin złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok podatkowy na odpowiednim formularzu. Rozliczenie formularz PIT złożone po terminie jest ważne, urząd skarbowy nie ma prawa odmówić jego przyjęcia. Brak zeznania podatkowego w terminie grozi wdrożeniem sankcji. Za spóźnienie grożą podatnikowi konsekwencje karno-skarbowe -może to być kara grzywny za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Oprócz dochodów z pracy prowadzonej działalności gospodarczej należy również w zeznaniu uwzględnić środki uzyskane z działalności nierejestrowanej.

Przy braku aktywności, (jeśli zeznanie PIT-37 lub PIT-38 nie zostanie złożone samodzielnie oraz nie zostanie odrzucone) przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to będzie można to zrobić również po 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT, elektronicznie lub papierowo. Ważne: Zeznania PIT-28, PIT-36 oraz PIT36L – nie podlegają automatycznej akceptacji.

Jeżeli kwota, podatku do zapłaty nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (aktualnie jest to 17 450 zł), to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym, zagrożonym karą grzywny od 185 do 37 tys. . Jeżeli kwota należności przekracza 17 450 zł to, podatnik może odpowiadać za przestępstwo skarbowe, co wiązać może się nawet z karą więzienia, Złożenie poprawnego PIT po terminie i czynny żal uchronią mogą uchronić podatnika w wyjątkowych sytuacjach od poniesienia konsekwencji nie złożenia deklaracji w terminie.

Warto złożyć deklarację w terminie. Pomoc uzyskać można u księgowych, w urzędach skarbowych lub szukając informacji na stronie rządowej dotyczącej podatków. klik

Przypominamy również o możliwości oddania 1,5% podatku, co nie wpłynie na jego wysokość, ale pomoże zadecydować na co przeznaczone mają zostać środki. Dokonać tego można jednak tylko do 30 kwietnia składając deklarację w terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony