Niezwykła wystawa – to trzeba zobaczyć!

W Muzeum Okręgowym w Nowym Sącz otwarta została niezwykła wystawa. Na parterze Domu Gotyckiego można, a nawet należy obejrzeć z XVII wieku figury świętych oraz ornamenty pochodzące z ołtarza głównego Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, które zostały odrestaurowane.

– Rzeźby te zgromadziliśmy dzięki uprzejmości parafii Św. Małgorzaty i naszego debiutanta muzealnika, kuratora wystawy ks. dr Jerzego Jurkiewicza – – mówił dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek. – Historia ołtarza jest niezwykle ciekawa. Wciąż badamy kiedy powstała po pożarze i kto był inicjatorem powstania nowego ołtarza. Warto się z tą historią zapoznać.

– To przepiękny prezent dla sądeczan na Boże Narodzenie dodała przewodnicząca Komisji Kultury UM w Krakowie Marta Mordarska – Cieszę się, że to co zwykle oglądaliśmy z daleka teraz możemy zobaczyć i podziwiać, niemal dotknąć. Niech cieszy nasze oczy i nasze serca.

– Bazylika to w Nowym Sączu jest chyba najcenniejszym zabytkiem, nie tylko materialnym, bo to jest oczywiste, ale również duchowym – mówił prezydent miasta Ludomir Handzel. – Przez ostatnie miesiące obserwowaliśmy ciężką pracę związaną z remontem Bazyliki, to wielkie dzieło, które działo się na naszych oczach. Ja dzisiaj dziękuję proboszczowi, który musiał pokonać wiele przeszkód, który nie przespał wiele nocy, który wciąż doglądał postępu prac. Za to dziękuję jako prezydent, ale także jako sądeczanin.

– Rzeźby w latach 2020-2021 zostały poddane renowacji i efekty tych prac można teraz zobaczyć – mówił proboszcz Bazyliki Św. Małgorzaty, kustosz wystawy ks. dr Jerzy Jurkiewicz. Jest to jedyna okazja, aby z bliska przyjrzeć się znakomitej pracy konserwatorów. Np: figura Św. Małgorzaty z daleka wyglądała jak Matka Boża. Tymczasem wiemy już z pewnością, że to jest patronka miasta. Cieszę, że możemy to zobaczyć, niemal dotknąć oczami. Ostatni raz ołtarz był poddany konserwacji 50 lat temu. Obecne prace w całości sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu należą się duże słowa podziękowania. Rzeźby można będzie oglądać kilka miesięcy. Mamy kolejne projekty związane z konserwacją ołtarza w kościele. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia figur oraz zorganizowania tej wystawy.

One thought on “Niezwykła wystawa – to trzeba zobaczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony