O Chopinie, miłości do muzyki i… – fotogaleria

Kolejny przejmujący spektakl podczas 27. Jesiennego Festiwalu Teatralnego „Pani Pylińska i sekret Chopina”. Treść, wymowa sztuki, wspaniała gra aktorska spowodowały, że publiczność siedziała jak zaczarowana. O spektaklu można wiele mówić, opowiadać, ale tak naprawdę to trzeba zobaczyć.

W programie JFT czytamy: – „Pani Pylińska i sekret Chopina” to adaptacja książki Érica-Emmanuela Schmitta. Pisarstwo Schmitta porusza zawsze głębokie problemy zajmujące ludzi na całym świecie. Jak pisze reżyser spektaklu Robert Gliński: To historia o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych.

Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć z niego artystę. Lekcje u Pani Pylińskiej nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

Spektakl ma formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wynika to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i pryncypialnej Pani Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia są utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program „Rozwój Sektorów Kreatywnych”.

„PANI PYLIŃSKA I SEKRET CHOPINA” Erica-Emmanuela Schmitta

Agencja Artystyczna C.D.N. w Krakowie

Reżyseria: Robert GLIŃSKI

Obsada: Joanna ŻÓŁKOWSKA, Paulina HOLTZ, Kacper KUSZEWSKI
Utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta gra Lena LEDOFF

Wstęp bezpłatny – wejściówki do odbioru w recepcji CKISu od 18 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony