„Pół na pół” czyli gorzka komedia (fotogaleria)

Kompania Teatralna z Warszawy przedstawiła na Jesiennym Festiwalu Teatralnym w Starym Sączu znakomitą sztukę „Pół na pół”. To bardzo gorzka, bo bywa prawdziwa komedia – opowieść o tym jak podzielić majątek kogoś, kto jeszcze żyje, ale spadkobiercy czekają na koniec, a tym samym na spadek. To bardzo gorzka w swej wymowie komedia. Do tego znakomita gra aktorska Piotra Szwedesa oraz Piotra Polka, za co publiczność podziękowała owacją na stojąco.

„PÓŁ NA PÓŁ”

Autorzy: Jordi Sanchez i Pep Anton Gomez

Reżyseria: Wojciech MALAJKAT

Obsada: Piotr POLK, Piotr SZWEDES

Matka jest tylko jedna. Czasem to o jedną za dużo… Dwaj przyrodni bracia, Robert i Dominik, zupełnie serio rozważają ten dylemat. Realizacja ich życiowych planów i marzeń stoi pod znakiem zapytania, dopóki… żyje ich matka. Wbrew pozorom bracia nie są wcale bezdusznymi potworami czyhającymi na śmierć biednej matki staruszki. Rzeczywistość przedstawiona we współczesnej hiszpańskiej komedii jest o wiele bardziej skomplikowana, a historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo… śmieszny. Obok śmiechu sąsiadują też: napięcie i groza, godne mistrza gatunku – Alfreda Hitchcocka. Jak napisał jeden z hiszpańskich krytyków teatralnych: „to dramat przebrany za komedię”. Prawie farsowa forma wypełniona jest problemami naprawdę dużego kalibru. Świetnie napisane, błyskotliwe i zabawne dialogi, wyraziście nakreślone postacie. Piętrowe kłamstwa, zwroty akcji i mnóstwo bardzo czarnego humoru. Reżyser Malajkat i dwóch aktorów Polk i Szwedes nie biorą jeńców.

Tekst został przetłumaczony na portugalski i angielski. W marcu 2014 r. odbyła się premiera w Nowym Jorku, w listopadzie w Nowym… Sączu. Hiszpańską wersję sztuki obejrzało już ponad 500.000 widzów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony