Startupowcy z Nowego Sącza stworzyli aplikację do rozliczania PIT w formie czatu

Maciej Wawrzyniak i Maciej Szewczyk, dwaj przyjaciele z Nowego Sącza, przetarli pierwsze startupowe szlaki w Holandii oraz Niemczech, gdzie stworzyli aplikacje do składania zeznań podatkowych we wspomnianych krajach. Ich uwagę przyciągnął następnie rynek polski, na którym zadebiutowali w 2022 roku z aplikacją mobilną Pitbot. Rozwiązanie oferuje proste, intuicyjne rozliczenie PIT podczas czatu ze sztuczną inteligencją, co ma trafiać przede wszystkim do przedstawicieli młodszych pokoleń.

Twórcy Pitbota wzięli sobie za cel ułatwienie, zwłaszcza młodym Polakom, finansowych zawiłości i formalności związanych z corocznym składaniem zeznania podatkowego.

– Podczas wieloletniej pracy w biurze podatkowym zauważyłem, że tzw. gorący okres podatkowy wiąże się dla wielu Polaków z realnym stresem. To, co dla jednych jest stosunkowo prostym zadaniem, dla innych oznacza „wyższą matematykę”. Dodatkowym czynnikiem, który napędza obawy przed rozliczaniem PIT, jest specjalistyczne, branżowe słownictwo, które towarzyszy całemu procesowi – mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot. – Biorąc pod uwagę wspomniane doświadczenia, a także technologiczne trendy, postanowiliśmy opracować proste, intuicyjne narzędzie skrojone pod potrzeby młodych Polaków. Pitbot, niczym wirtualny księgowy czy księgowa, prowadzi nas, krok po kroku, przez cały proces składania zeznania podatkowego – dodaje Maciej Wawrzyniak.

Lokalni patrioci z Nowego Sącza

Kim są twórcy Pitbota? Maciej Wawrzyniak i Maciej Szewczyk to dwóch przyjaciół pochodzących z Nowego Sącza. W młodzieńczych latach połączyła ich wspólna pasja – muzyka. Razem występowali w zespole reggae koncertując na tzw. lokalnej scenie undergroundowej. Następnie ich kariera potoczyła się w kierunku branży finansów oraz IT. Na startupowej scenie zadebiutowali z aplikacjami służącymi do składania zeznań podatkowych na rynku holenderskim oraz niemieckim. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem stał się Pitbot.

Założyciele aplikacji są mocno związani z Nowym Sączem. Maciej Wawrzyniak mieszka tam na co dzień, a Maciej Szewczyk, choć związał się na tę chwilę z Berlinem, odwiedza nowosądecczyznę tak często, jak to tylko możliwe.

– Myślę, że można śmiało określić nas jako lokalnych patriotów. Jesteśmy mocno związani z Nowym Sączem. To miasto, w którym mieszkam, inwestuję i w którym płacę podatki. Zależy mi na tym, by dorzucić cegiełkę do rozwoju Nowego Sącza, by przekazać te lokalne wartości także moim dzieciom – mówi Maciej Wawrzyniak. – Naszym założeniem było połączenie funkcjonalności Pitbota z realnym, dobroczynnym celem, który wpłynie na lokalny rozwój, stąd też organizacją, którą wybraliśmy do współpracy w kontekście przekazania 1,5 proc. podatku jest nowosądeckie Stowarzyszeniem Sursum Corda – dodaje Wawrzyniak.



Pomyślny debiut i koleje plany rozwoju

Od momentu debiutu w 2022 roku w aplikacji Pitbot zarejestrowało się 13 tys. użytkowników. Złożenie deklaracji podatkowej przy wsparciu Pitbota jest możliwe zarówno w programie online, jak i w aplikacji mobilnej dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Twórcy Pitbota postawili także na budowanie sieci partnerstw, dzięki którym po złożeniu deklaracji poprzez aplikację Pitbot, użytkownik otrzymuje „w bonusie” kupony rabatowe od firm współpracujących ze startupem.

Na ten moment Pitbot oferuje wsparcie przy rozliczeniu PIT 11 (umowa o pracę, zlecenie, dzieło), a także PIT ZG, dla osób z dochodami z zagranicy. Celem twórców startupu na kolejny rok jest rozwój aplikacji i dodanie opcji dla osób posiadających działalność gospodarczą, ale też przychody, np. z kryptowalut.

Na pomoc Ukrainie

W związku z wojną w Ukrainie, twórcy Pitbota zaprezentowali pierwszą wersję aplikacji także w języku ukraińskim. W ten sposób chcą pomóc osobom szukającym schronienia i pracy w Polsce rozliczyć się w tutejszym systemie podatkowym. Użytkownicy Pitbot mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz inicjatywy „Akcja Bohater”, której celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Twórcy startupu mają ambicje, by w tym roku przekazać na ten cel, dzięki rejestracjom nowych użytkowników, aż 1 mln zł.




Pitbot.pl to program do rozliczeń PIT w formie aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Celem twórców startupu – Macieja Wawrzyniaka oraz Macieja Szewczyka – jest wsparcie Polaków w finansowych formalnościach związanych ze składaniem deklaracji podatkowej.

Aplikacja wyróżnia się nowoczesnym podejściem do podatków, oferując prosty, intuicyjny proces złożenia zeznania podatkowego w postaci czatu z „wirtualną księgowością”. Po wysyłce deklaracji użytkownicy otrzymują dostęp do kodów rabatowych partnerów Pitbot. Aplikacja wspiera rozliczenie PIT 11 (umowa o pracę, zlecenie i dzieło) i PIT ZG (dochody z zagranicy).

Program jest dostępny w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej. Użytkownicy Pitbot mogą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz inicjatywy „Akcja Bohater”, której celem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Więcej informacji na temat rozwiązania można znaleźć na stronie www.pitbot.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony