Wystawa „Bicepsy Sądecczyzny” otwarta

Bicykl, welocyped, narty wraz z wiązaniami, rower na płozach, rękawice bokserskie, rakiety do tenisa a także ciekawe wycinki z prasy informujące o przedwojennych sportowcach i ich sukcesach można oglądać na otwartej dziś wystawie „Bicepsy Sądecczyzny”, zrealizowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Wystawa prezentowana jest od 1 października 2021 r. do 28 lutego 2022 r. w Gmachu Głównym przy ul. Jagiellońskiej 56 w Nowym Sączu.

Na wernisażu zebrali się nie tylko miłośnicy sportu ale wszyscy zainteresowani historią przedwojennego sportu na ziemi sądeckiej. Wśród gości, których przywitał dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, był prezes Stowarzyszenia dla Miasta Tomasz Michałowski, który w 2018 r., jako ówczesny prezes Sandecji przekazał Muzeum Okręgowemu zabytkowe, cenne kroniki drużyny; Tomasz Kosecki, jeden z autorów tekstu do katalogu z wystawy, dyrektor Muzeum Lotnictwa w Krakowie, autor książek o sporcie Waldemar Nadolski a także strongman Tomasz Kowal.

– Wystawa jest naszym wspólnym dziełem. Dziękuję za współpracę historykom, np. Waldemarowi Nadolskiemu. Korzystaliśmy także z wiedzy dwóch znakomitych świętej pamięci dziennikarzy, Jerzego Leśniaka i Daniela Weimera. To pokłosie badań, szukania wielu informacji przez wiele osób – powiedział współautor wystawy Piotr Kazana z Muzeum Sandecji, autor scenariusza wystawy.

– Wystawa jest przekrojem historii sportu w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie. Główne ramy czasowe to okres galicyjski, czyli okres początków kształtowania się sportu na Sądecczyźnie, następnie przechodzimy do czasów II Rzeczypospolitej. Wystawa kończy się na roku 1939, czyli dacie rozpoczęcia II wojny światowej – podkreśla Piotr Kazana. – Oprócz nazwisk, oprócz nazw klubów, poczują państwo klimat tamtych czasów – za sprawą wycinków prasowych. Ciekawa jest na przykład tablica poświęcona kibicom, materiały poświęcone sportowi żydowskiemu.

Na wystawie są także prezentowane przedwojenne stroje sportowe.

– Są to rekonstrukcje, ponieważ ciężko jest dostać oryginalne stroje. Wykonane one zostały na podstawie archiwalnych fotografii. Jest na przykład strój żydowskiej drużyny piłkarskiej Makabi oraz strój Sandecji. W przygotowaniu wystawy wzięło udział wiele osób, za co serdecznie dziękuję. W planach mamy wydanie katalogu, który lada dzień zostanie wydrukowany – mówi kurator wystawy Anna Florek.

Eksponaty oraz materiały pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników w Piwnicznej-Zdroju, PTTK im. Romana Nitribitta w Krynicy-Zdroju, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej im. mjra pil. Jerzego Iszkowskiego w Tęgoborzy oraz kolekcji prywatnych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, fot.: Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony