XX Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny” za nami

To był niezwykły, bo jubileuszowy Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny. Z tej okazji w hotelu Beskid obok sportowców, trenerów, działaczy zgromadziło się wielu znamienitych gości. Byli posłowie: Urszula Nowogórska, Jagna Marczułajtis, Elżbieta Zielińska, Jan Duda i Patryk Wicher.

Goście:

Krzysztof Bieryt – zwycięzca Plebiscytu w 2008 roku, multimedalista, czterokrotny olimpijczyk. Marcin Gawron– wygrywał Plebiscyt w 2010 roku, pierwszy polski finalista juniorskiego Wimbledonie, wielokrotny mistrz Polski w tenisie, Tomasz Kowal, wygrywał plebiscyt w latach 2012, 2013, 2014, Łukasz Pławecki, triumfował w naszym plebiscycie w 2015 oraz 2019 roku, Dariusz Popiela zwyciężył w 2019 roku, Klaudia Kowalska zwyciężczyni z ubiegłego roku czyli 2021

Zaproszeni goście: Bogdana Popiela wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, Zbigniew Czoch wiceprezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych, Rafał Szlachta wceprezydent Światowej Federacji Muaythai oraz Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Sportu i Turystyki, Krzysztof Golonka, KORDIAN czyli Wacław Cieślik, Iwona Marcinkiewicz łuczniczka sportowa, trzykrotna uczestniczka IO, w Atenach sięgnęła po brązowy medal, to także dwukrotna Mistrzyni Europy.

Wyróżnienia:

Działacz 2022 roku – Grażyna Cempa Pulit

Sportowe wydawnictwo 2022 roku – „Polacy na Mundialach” (Dobry Tygodnik Sądecki, Wydawnictwo DOBRE Sp. z o.o.)

Sportowa Impreza 2022 roku – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strongman Team Poland -Podegrodzie 2022

 • Sportowa Inwestycja 2022 roku – Hala Sportowa wraz ze strzelnicą w Marcinkowicach
 • Trener 2022 roku dyscypliny indywidualne – Amadeusz Kwiatkowski- trener UKS Gladiator
 • Drużyna 2022 roku – KS Gród Czop Podegrodzie
 • Sportowe Odkrycie 2022 roku – Dominika Brzeska
 • Sponsor sportu w 2022 roku – Paweł Cieślicki (Prezes Barciczanki Barcice)
 • Sportowe wydawnictwo XX-lecia – „Loco. Opowieść nie tylko o kolarstwie.” (Biografia Tomasza Marczyńskiego autorstwa Wojciecha Molendowicza)
 • Klub XX lecia na Sądecczyźnie – SKPS Dunajec
 • Sportowy Nokaut 2022 roku – Michał Bołoz z klubu Golden Team
 • Sportowy Ambasador Sądecczyzny 2022 roku – Daniel Bociański z klubu Golden Team (w 2022 roku stoczył walkę z Tommy Fury.  Walka odbyła się na stadionie Wembley, gdzie został ustanowiony rekord oglądalności 98 000 kibiców)
 • Wyczyn 2022 roku – Bartosz Ostałowski – Rekord Guinnessa w driftowaniu kierując pojazdem stopą.
 • Osobowość XX lecia – Bartosz Ostałowski
 • Nagroda specjalna od portalu MiastoNS – Łukasz Pławecki
 • Klub 2022 roku – UKS 3 WERONICA STASZKÓWKA JELNA

Klasyfikacja indywidualna

Miejsce 10:

Tomasz Brotoń w 2022 roku wywalczył w Amsterdamie tytuł Wicemistrza Świata w Strike MMA federacji GAMMA. We wcześniejszych latach zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy K-1 i Zdobycie pasa Międzynarodowego Mistrza Polski K-1.

Miejsce 9:

Bartłomiej Chlipała – zawodnik MKL Brygada Beskidów, zajął piąte miejsce w Polsce w kategorii U-16 na dystansie 1,5 km, jak sam mówi w tym roku chce powalczyć o złoty medal!

Miejsce 8:

Damian Konstanty: czołowy Polski Zawodnik w Kolarstwie Górskim MTB. W 2022 wywalczył dwa tytuły Mistrza Polski Pump Track w kat. Elita oraz Mistrz Polski Garmin Enduro Trails w kat. Elita

Miejsce 7:

Klaudia Zwolińska zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w konkurencji drużynowej podczas zawodów w Augsburgu, płynąc w zespole z Dominiką Brzeską.

Klaudia Zwolińska wywalczyła również srebrny medal Pucharu Świata w konkurencji K-1 extreme slalom. Wywalczyła także indywidualny tytuł Mistrzyni Polski w konkurencji K-1 kobiet oraz indywidualny srebrny medal w konkurencji C-1 kobiet!

Miejsce 6:

Oscar Waligóra, nazywany jest nadzieją polskiego sportu motorowego. W 2022 roku startował m.in. w  światowej rangi zawodach: Erzbergrodeo w Austrii (gdzie był najmłodszym zawodnikiem i zajął 174 miejsce na 1200 zawodników) oraz Enduro Panorama w Rumunii – 5 miejsce (również najmłodszy zawodnik w stawce). W grudniu wystartował na Mistrzostwach Świata Super Enduro.

Miejsce 5:

Adrian Migacz: W 2022 r. zdobył dwa medale Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Kickboxingu w formule: K oraz Full Contact waga 91 kg. Zawodnik klubu UKS Gladiator, podopieczny trenera Amadeusza Kwiatkowskiego.

Miejsce 4:

Jan Gurba w 2022 roku okazał się najlepszy w kategorii młodzieżowców podczas Mistrzostw Polski, które odbyły się w Łodzi. To także Mistrz Polski w różnych kategoriach wiekowych.  Wielokrotnie zdobywał Puchar Polski we wspinaczce. Jako reprezentant Polski brał udział w Mistrzostwach Świata (półfinał) i Mistrzostwach Europy. W zawodach Pucharu Europy dwukrotnie był brązowym medalistą. Najwyżej w rankingu światowym we wspinaczce na czas był na 6 miejscu.

Powiar Nowosądecki przyznał wyróżnienia:

Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Jakub Kruczek, Michał Śmierciak

Złote Jabłka otrzymali: Dariusz Grzyb, Dariusz Ziarno, Golonka Krzysztof.

Sportowym Ambasadorem Małopolski za 2022 rok został Bartosz Ostałowski!

Nagroda specjalna od prezesa Stowarzyszenia Dla Miasta dla Krzysztofa Golonki

HIT SPORT TRAVEL ufundował dla Bartłomieja Chlipały oraz Adriana Migacza dwie nagrody: Dwuosobowy pobyt weekendowy w Pradze oraz dwuosobowy pobyt weekendowy w Budapeszcie

Miejsce 3:

Łukasz Pławecki– były mistrz świata pokonał we wrześniu 2022 roku Mateusza Lisa podczas gali Babilon Boksing Show. Prezes klubu sportowego Halny Nowy Sącz, przedsiębiorca, założyciel fundacji „Halny Niesie Zdrowie”. Jest posiadaczem 7 pasów zawodowego Mistrza Świata., 8-krotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Świata, posiada 15 mistrzowskich pasów i tytułów różnych organizacji na świecie i w Polsce. Stoczył 133 walki amatorskie i 49 zawodowych, razem 182 pojedynki. Jest aktualnie jedynym Polakiem posiadającym tytuł Zawodowego Mistrza Świata ISKA.

Miejsce 2:

Dominik Kędzierski– wywalczył dwa tytuły Championa Roku 2022 w Czechach w dyscyplinie jeździeckiej reining, który uprawia tą niecodzienną dyscyplinę, która wywodzi się tradycji kowbojskich. Zdobyte tytuły zostały osiągnięte za cykl zawodów organizowanych przez NRHA Czech w klasach Rookie Professional i Snaffle Bit Horse 5&under.

Miejsce 1:

Hubert Zaręba – Srebrny medalista podczas Mistrzostw Europy w trójboju siłowym w 2022 w kategorii junior do 66 kg (w tym, w poszczególnych bojach tzw. małe medale: przysiad – srebro, wyciskanie leżąc – srebro, martwy ciąg – złoto). W 2022 roku pobił tez  rekord Polski w kategorii junior do 66 kg, który jest również rekordem dla seniorów – przysiad 211,5 kg. Dużym sukcesem jest także brąz w Mistrzostwach Europy w trójboju siłowym klasycznym 2022 rok w kategorii junior do 66 kg.

Sportowiec XX Lecia Plebiscytu – Dariusz Popiela – 15 medali Mistrzostw Polski Seniorów w slalomie, 10 – krotny złoty medalista i aktualny Mistrz Polski Seniorów indywidualnie, 4 – krotny medalista Mistrzostw Świata Seniorów, 2 – krotny wicemistrz Europy Seniorów 2017, 2019 – indywidualnie, 4 – krotny medalista Pucharów Świata Seniorów, 30 – krotny finalista Pucharów Świata Seniorów, dwukrotnie wywalczył dla Polski kwalifikację olimpijską, 8 zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Członek polskiej Reprezentacji Olimpijskiej przygotowującej się do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024. W 2018 ukończył magisterskie studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2021 roku Dariusz Popiela został laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 oraz Sądeczaninem 2022 roku!

Organizatorem plebiscytu są jest Stowarzyszenie „DLA MIASTA”, wpółorganizatorem, MOPSiR Nowy Sącz, partnerem głównym Plebiscytu jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, partnerem wydarzenia Powiat Nowosądecki

Patronat Honorowy

Witold Kozłowski- Marszałek Województwa Małopolskiego

Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza

Marek Kwiatkowski- Starosta Powiatu Nowosądeckiego

Andrzej Kraśnicki- Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Marcin Nowak- Prezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie 2023

Komitet Honorowy:

 • Jan Golba – Burmistrz Gminy Uzdrowiskowej Muszyny Zdrój
 • Jacek Lelek – Burmistrz Starego Sącza (obecny )
 • Dariusz Chorużyk- Burmistrz Piwnicznej Zdrój (obecny)
 • Paweł Fyda- Burmistrz Grybowa (obecny)

Komitet Honorowy:

 • Jan Kotarba – Wójt Gminy Rytro (obecny )
 • Jan Dziedzina – Wójt Gminy Łącko (obecny)
 • Andrzej Stanek-Wójt Gminy Kamionka Wielka (obecny)
 • Leszek Skowron-Wójt Gminy Korzenna (obecny)
 • Józef Tobiasz- Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem
 • Stanisław Kiełbasa- Wójt Gminy Nawojowa
 • Marta Słaby- Wójt Gminy Łabowa (obecna)
 • Andrzej Romanek- wójt gminy Łososina Dolna (obecna)
 • Stanisław Banach- wójt gminy Podegrodzie (obecny)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony