Groźne zdarzenia z udziałem motocyklistów na Sądecczyźnie

Podczas policyjnych działań „Majowy weekend 2024” na terenie Sądecczyzny doszło do 9 zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, w tym trzech wypadków. Sądeccy policjanci wyjaśniają teraz ich przyczyny, a także apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

W czasie policyjnych działań „Majowy weekend 2024” prowadzonych na terenie Sądecczyzny od 30 kwietnia do 6 maja br. sądeccy mundurowi odnotowali 51 zdarzeń drogowych, w tym 6 kolizji i 3 wypadki z udziałem motocyklistów.

– Do pierwszego wypadku doszło 30 kwietnia br. około godziny 17:50 na ulicy Długoszowskiego w Nowym Sączu, gdzie kierujący motocyklem trójkołowym marki Peugeot wjechał na krawężnik, doprowadzając do wywrócenia pojazdu. – informuje Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Zgłoszenie o kolejnym wypadku sądeccy policjanci otrzymali 2 maja. W Jazowsku na drodze wojewódzkiej zderzył się samochód osobowy marki Toyota z motocyklem marki Triumph. Następnego dnia na drodze powiatowej w Kamionce Wielkiej zderzył się osobowy volkswagen i motocykl marki Yamaha. We wszystkich przypadkach motocykliści doznali obrażeń i zostali przetransportowani do szpitala. Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do tych wypadków, a także apelują do użytkowników dróg o rozwagę i dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

W niedzielę, 5 maja, funkcjonariusze ruchu drogowego prowadzili działania pod hasłem „Bezpieczny motocyklista”, w czasie których skontrolowali 41 kierujących motocyklami i motorowerami, ujawniając 3 wykroczenia. W sezonie takie działania będą prowadzone cyklicznie, zwłaszcza w weekendy, kiedy natężenie ruchu motocyklowego na drogach jest największe.

Jednośladem bezpiecznie do celu

– Trzeba pamiętać, że motocyklista przy zderzeniu z samochodem czy inną przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć – dodaje Aneta Ziworska. – Często zdarza się, że młodzi ludzie jeżdżą brawurowo motocyklami, nie mając uprawnień ani doświadczenia.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • należy wybrać motocykl dostosowany do poziomu swoich umiejętności;
  • ważne, by motocyklista podczas jazdy był odpowiednio ubrany (kask, strój zabezpieczający przed konsekwencjami upadków, odpowiednie buty i rękawice);
  • styl jazdy zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze, dobrze też zwracać uwagę na nawierzchnię, obserwować czy na drodze nie ma ubytków, rozlanego oleju, rozsypanego piasku czy żwiru;
  • należy zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni;
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu;
  • kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty, dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc szybko i odpowiednio zareagować;
  • podczas długich podróży bardzo ważna jest regeneracja sił, dlatego należy robić regularne przerwy.

Po kilku miesiącach zimowej przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do obecności motocyklistów na drogach.

  • Przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu czy wykonywaniu manewru skrętu, kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie.
  • W przypadku trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, kierowcy powinni założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nich zbliży.
  • Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony