Stawy w Starym Sączu – jak stara żwirownia stała się atrakcją turystyczną?

Powyrobiskowe stawy w Starym Sączu, gdzie powstał Park Wodny, to kilkuhektarowy teren nad brzegiem Dunajca. To malownicze miejsce było dotąd znane głównie spacerowiczom, wędkarzom, łowiącym tutaj m.in. sumy i pstrągi, oraz miłośnikom wypoczynku nad wodą.

Tuż obok znajduje się Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko, która nie tylko pozwala na zobaczenie zróżnicowanej fauny i flory, ale też jest doceniana jak rozwiązanie architektoniczne. Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu otrzymała w 2018 roku I miejsce w kategorii przestrzeń publiczna w 9. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Bobrowisko znalazło się pośród dwudziestu polskich budynków, które zdobyły nominacje do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022

źródło: strona Gminy Stary Sącz

Samo Kąpielisko to jedna z większych inwestycji w gminie Stary Sącz. Zgodnie z założeniami w ramach budowy zespołu rekreacyjnego parku wodnego „Stawy”, na powierzchni ponad 19 tyś. m², powstały: budynek zaplecza socjalno – sanitarnego, budynek magazynowy na sprzęt pływający, więżę na plaży dla ratownika, molo, przystań z pomostem do cumowania sprzętu pływającego, rampę do wodowania sprzętu wodnego, kąpielisko z plażą, elementy małej architektury wraz z placem zabaw dla dzieci oraz boiskiem plażowym, ciągi komunikacyjne oraz parkingi na 40 miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Teren parku został ogrodzony. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 4 180 916,44 zł, w tym dofinansowanie z EFRR 2 550 101,49 zł, co stanowi 75% kosztów kwalifikowanych.

Część stawów przystosowana jest do wędkowania. Nie brakuje ścieżek rowerowych i innych udogodnień. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego kajaków, rowerków wodnych i łódek. Choć Bobrowisko i ścieżki rowerowe są bezpłatne – nie brakuje płatnych atrakcji. Wejście na teren Zespołu Rekreacyjnego Park Wodny „Stawy” jest możliwe na podstawie biletu, który uprawnia do jednorazowego wejścia i przebywania na kąpielisku w danym dniu. Ceny biletów w stosunku do lat ubiegłych wzrosły (normalny 12 zł, ulgowy 8 zł). Dzięki wybudowanej infrastrukturze z roku na rok stawy przyciągają nie tylko coraz więcej wypoczywających, ale również kolejnych inwestorów.

Czy Stawy cieszą się zainteresowaniem? W słoneczne weekendy ciężko o skrawek wolnego miejsca, a biorąc pod uwagę zmienną pogodę, pandemiczne obostrzenia i inne czynniki ilość odwiedzających jest dość duża.

opracowanie własne, źródło danych: Miejski Zakład Komunalny w Starym Sączu

Warto również wymienić przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w okolicach i bezpośrednio na stawach w Starym Sączu. Park Linowy Lemur (klik); Dmuchany Park Wodny Hardego Dzieciaka (klik) Port Stary Sącz – Wake Park & Beach Bar (klik) RemarLand (klik) Mobisport (klik) Sądecki Karp Klub (klik) czy budki z jedzeniem i lodami.

Rewitalizacja starej żwirowni, z wykorzystaniem środków publicznych to krok na przód w stronę rozwoju. Budowa infrastruktury i wykorzystanie pięknego położenia przyciąga mieszkańców i turystów. Choć sezon na korzystanie z kąpieliska jest ograniczony i zależny od pogody, nie brakuje przedsiębiorców, którzy inwestują. Warto postawić sobie pytanie czy rewitalizacja tego konkretnego miejsca się opłaciła. Czy warto inwestować w sezonowe atrakcje turystyczne?

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony