Czy warto grać w Grand Prix

Jest kilka powodów dla których warto grać w cyklu turniejów …..

Chyba nie trzeba na tej stronie opisywać korzyści płynących z uprawiania sportu. Nie trzeba też wspominać o zaletach tenisa. Istotnym elementem o którym warto tutaj wspomnieć jest zorganizowana rywalizacja sportowa.

W dzisiejszym świecie, pędzącym coraz szybciej rzadko kiedy jesteśmy w stanie znaleźć czas na odpoczynek. A gdy już go znajdziemy najczęściej wybieramy oglądanie telewizji, spanie lub po prostu nie robimy nic. Przy takich postawach współczesnych społeczeństw mogłoby wydawać się, iż trudno jest znaleźć choć trochę czasu na sport. Jednak wbrew pozorom jest dokładnie inaczej. Sport jest jedną z najpopularniejszych form kontaktów międzyludzkich. Zastępuje niezdrową rywalizację w pracy, dobrze wpływającym na samopoczucie wysiłkiem fizycznym. 

Sport amatorski, czasem półzawodowy, a czasem bardziej zbliżony do rekreacji traktowany jest doskonała zabawa. jest bardzo dobrym wypoczynkiem, przygodą, relaksem na świeżym powietrzu. Element rywalizacji chociaż marginalny w porównaniu ze sportem wyczynowym jest nieunikniony. Nawet wygranie piłki podczas sparringu z kolegą sprawia nam przyjemność. Sport bez rywalizacji nie byłby sportem. Nawet gdy rano poświęcamy się solowemu biegowi, nie ścigając się z przeciwnikiem, w pewien sposób rywalizujemy z sobą samym. Sport amatorski jest coraz bardziej popularny w dzisiejszym świecie, nie wymaga dużego nakładu pracy, przynosi zadowolenie, jest sposobem naśladowania idoli – sportowych mistrzów. Jest przeznaczony dla każdego, wystarczy tylko chcieć. Jednak przyjemność i pełną satysfakcję doznajemy wtedy kiedy uczestniczymy w profesjonalnie zorganizowanych rozgrywkach. Nawet jeżeli daleko nam do poziomu wyczynowego. Profesjonalizm organizacyjny, przewidywalność podczas rozgrywek, czytelny regulamin i uczciwa punktacja mobilizują do jeszcze większej aktywności oraz pracy nad samym sobą.

Sport w dzisiejszym świecie jest ratunkiem dla współczesnego człowieka, zwłaszcza mieszkańca dużego miasta, będącego skazanym na fizyczną degradację. Niestety sport przełomu tysiąclecia jest w gruncie rzeczy ani lepszy, ani gorszy od współczesnego świata, a naszym celem (ludzi uprawiających sport) powinno być wyprowadzenie go na przysłowiową prostą.

Rywalizacja jest podstawowym elementem sportu. Dlatego też uczestnictwo w Grand Prix Nowego Sącza wpisuje się w naturalna potrzebę osób uprawiających tenisa na Sądecczyźnie ale także wszystkich tych, którzy mieszkają w okolicy.

W całym sporcie, we wszystkich możliwych jego dziedzinach i dyscyplinach zawodnicy dążą do jednego, do zwycięstwa. Jednak istnieją dwa rodzaje odniesionego sukcesu – wygranej. Pierwszy – poprzez bezpośrednie pokonanie przeciwnika. Drugi sposób – to zwycięstwo pośrednie, zwycięstwo z samym sobą, pokonanie abstrakcyjnej do tej pory wartości – pobicie rekordu. Wygrywanie z samym sobą często towarzyszy osobom, uprawiającym sporty ekstremalne lub takie w których teoretycznie rywalizacja nie jest najistotniejsza, np. bieganie długich dystansów. Rywalizując w zorganizowanych rozgrywkach możemy pokonywać własne słabości (taktyka, psychika, fizjologia, technika) ponieważ widzimy co możemy poprawić, czego nam brakuje do osiągnięcia pełnej formy. tego nie da się dostrzec grając sparringi klubowe czy tez odbijając piłkę z kolegą na korcie.

Obydwie te tendencje rywalizują ze sobą nie od dzisiaj. Jednak mimo różnic występujących między nimi, oba sposoby rywalizacji determinują się nawzajem. To właśnie rywalizacjonizm – bezpośrednia konfrontacja międzyludzka – wpływa na coraz lepsze wyniki osiągane przez sportowców. Aby zwyciężać każdy zawodnik dąży do perfekcji, tylko progres może zapewnić zwycięstwo. To samo prawo działa w odwrotną stronę. Sportowiec perfekcjonista jednocześnie zwiększa swoje szanse w bezpośredniej rywalizacji (np. lekkoatleta biegający na poziomie rekordu świata, podejmując się rywalizacji z innymi teoretycznie jest faworytem). Pomimo to opisywane zjawisko jest względne. Może zdarzyć się sytuacja gdzie zawodnik w samotnych zmaganiach nie ma sobie równych na świecie, jednak gdy przychodzi do bezpośredniej rywalizacji – przegrywa (prostym wytłumaczeniem tego zjawiska może być psychika ludzka, sportowiec nie wytrzymuje presji – jest „słaby” psychicznie). Rywalizacja w zorganizowanej formie określa pewne ramy, w których zawodnicy muszą się zmieścić. Te ramy jednak nie ograniczają ale obrazują gdzie jesteśmy. rywalizacja sportowa jak już wcześniej wspomniano bardzo pozytywnie wpływa na relacje między ludzkie oraz wyniki w pracy zawodowej. O tym jest wiele publikacji naukowych. Ta wiedza mimo, że powszechna często jest zapominana. Rywalizacja służy ludziom pod warunkiem, że jest profesjonalnie zorganizowana i odbywa się na zdrowych i przejrzystych zasadach.

Organizatorem Tenisowego Grand Prix Małopolski jest Małopolska Agencja Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i Innowacji sp. z o.o.

Zadania realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony