Już w niedzielę Nowy Sącz ponownie stanie się dziecięcą stolicą świata!

Już tylko 4 dni dzielą nas od uroczystego rozpoczęcia tegorocznego Święta Dzieci Gór. Z tej okazji w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona temu szczególnemu wydarzenia.

W tym roku ze względów pandemicznych to wydarzenie też będzie inne niż przez 27 poprzednich edycji – mówił dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych – Przede wszystkim musieliśmy się zdecydować na odbywanie się Święta Dzieci Gór w wersji hybrydowej, to znaczy część wydarzeń będzie na żywo z udziałem publiczności i będzie można je obejrzeć na miejscu tutaj w Nowym Sączu. Część będzie odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej, jest to spowodowane konsekwencjami obostrzeń kowidowych.

Mimo stabilnej sytuacji w Polsce wiele krajów boryka się z epidemią nadal, ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Nowa forma i nowe miejsce z pewnością będą wspaniałą rekompensatą.

Takie wydarzenie planuje się wiele miesięcy wcześniej i zespoły zagraniczne, a były zaproszone również zespoły z innych kontynentów bo miał być zespół z Indii czy zespół z Nigerii, one muszą kupować bilety lotnicze i organizować cały pobyt wiele miesięcy wcześniej. Z tego powodu zespoły zagraniczne będą z nami duchowo. Cały Festiwal zaczynamy jednak koncertem tradycyjnym czyli odbywającym się w Nowym Sączu, nie na Rynku, albowiem w tym roku korzystamy z amfiteatru w Parku Strzeleckim. Mamy nadzieję, że ten Festiwal będzie się już zawsze tam odbywał. Koncert inauguracyjny odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 17:00 i będzie to koncert z udziałem zespołów polskich, które zakwalifikowały się w zeszłym roku. Do nich zaprosiliśmy, do występów również na żywo, pary kamrackie z innych rejonów Polski. A jako trzeci, już wirtualnie, będzie im towarzyszyć zespół zagraniczny. – dodał dyrektor Andrzej Zarych

Święto Dzieci Gór to nie tylko występy małych kamratów, ale i cała paleta warsztatów przygotowanych w tym roku specjalnie dla najmłodszych. Na warsztaty można się jeszcze zapisywać poprzez wypełnienie formularza na stronie wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Pewnego rodzaju nowym, z czego się bardzo cieszymy, jest otwarcie Festiwalu dla dzieci z Nowego Sącza i regionu sądeckiego ponieważ proponujemy im w tym roku udział w Festiwalu w roli uczestników naszych warsztatów przygotowanych od poniedziałku do piątku od 15 do 18:30, codziennie dwa różne warsztaty. Finalnie jesteśmy w stanie zaprosić około pół tysiąca dzieci do świetnych warsztatów profesjonalnie przygotowanych przez profesjonalistów. Tematyka tych warsztatów ciekawa, np las w słoiku czy malowanie zapachami Afryki czyli przyprawami. Możemy również i w ten sposób zwiedzać świat, możemy dzieci otwierać na nowinki, ale możemy również je uczyć czegoś co jest naszą tradycja, np wyplatania czy zabawy w tworzeniu tych wiatraczków, które są symbolem Festiwalu – mówił wicedyrektor MCK SOKÓŁ Piotr Gąsienica

Kolejną z tegorocznych nowości będzie festiwalowa podróż po regionie. Pełna lista dostępna jest na plakacie.

Kolejną rzeczą, która zaistnieje w tym roku to jest pójście z festiwalem, pomimo że jest on hybrydowy, w region. Jedziemy z telebimami do 11 miejscowości w Małopolsce, do takich miejscowości, w których uznaliśmy, że warto pokazać ten Festiwal. – dodał wicedyrektor Piotr Gąsienica

To najbardziej kolorowe wydarzenie na mapie Nowego Sącza to przede wszystkim dzieci, które zawsze niosą ze sobą radość oraz całą masę pozytywnej energii.

W pierwszych miesiącach tego roku, w trudnej jeszcze sytuacji epidemiologicznej, stanęliśmy przed pytaniem jak to zrobić, aby bezpiecznie przyjąć Dzieci Gór w Nowym Sączu i zarazem zachować klimat Festiwalu, bo to co chyba najcenniejsze w Święcie Dzieci Gór to klimat tej imprezy. Klimat przyjaźni, tolerancji, otwartości na świat i stąd zrodziła się ta hybrydowa formuła. Ale żeby można było zrealizować hybrydową formułę Festiwalu trzeba mieć co pokazać podczas prezentacji online. Postaraliśmy się bardzo o to żeby to nie były zwyczajne rejestracje programów na jakiś innych scenach, żeby scenerią prezentacji Święta Dzieci Gór była natura, były miejsca o których dzieci usiłują nam opowiedzieć co roku na scenie udając, że są na łące, że są w swojej wsi, że pasą gęsi, że gdzieś w oddali są krowy, za które są odpowiedzialne. Życie wiejskiego dziecka to było życie pełne obowiązków, a chwile zabawy, które pokazujemy podczas wszystkich Festiwali to były chwile ukradzione z tych dni wypełnionych często ciężką pracą. Jestem szczęśliwa, że udało się zrealizować projekt w taki własnie sposób. – opowiadała koordynator wydarzenia Małgorzata Broda

Więcej szczegółów zdradzać nie będziemy, po prostu nie może Was tam zabraknąć! To jedyny taki tydzień w roku, gdzie władzę w Nowym Sączu obejmują dzieci, dzieci z całego świata. Udajmy się tam właśnie ze względu na nie, ale nie zapominając również o trudzie i zaangażowaniu wkładanym w to piękne Święto już od lat przez pracowników Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Więcej informacji dostępnych TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony