Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy

Wojna w Ukrainie spowodowała napływ dużej ilości uchodźców wojennych do Polski, w tym do województwa małopolskiego. Życzliwość wielu osób prywatnych i przedsiębiorców spowodowała, iż mogli oni znaleźć bezpieczne schronienie na terenie wszystkich powiatów Małopolski. Przed wybuchem wojny, Ukraina miała jeden z najniższych w Europie wskaźników zaszczepienia przeciwko COVID-19 – na poziomie 34,5% populacji.
Wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej od 24 lutego 2022 roku spowodowało, że Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.
DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?
Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, może bez przeszkód przyjąć cały cykl darmowych szczepień w Polsce. Szczepienia przeciw COVID-19 ratują zdrowie i życie. Lepiej zaszczepione populacje charakteryzują się mniejszą częstością infekcji, hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej terapii, a także zgonów. Ponadto, w lepiej zaszczepionych populacjach tempo dalszego mutowania korona wirusa jest znacznie mniejsze, a tym samym ryzyko pojawienia się kolejnych wariantów tego patogenu jest niższe. Szczepiąc się, chronisz zdrowie i życie, zmniejszasz przeciążenie opieki zdrowotnej i hamujesz dalszy rozwój wirusa.
KTO MOŻE SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Dzieci powyżej 5. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 21 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.
Dzieci powyżej 12. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 28 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.
Dorośli – szczepienie podstawowe:
– szczepionka wektorowa Covid-19 Vaccine Jannsen (Jannsen/Johnson&Johnson) –
1 dawka szczepionki, dawka przypominająca co najmniej 2 miesiące od zakończenia podstawowego szczepienia,
– szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) – 2 dawki podawane w odstępie od 4 do 12 tygodni, dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia,
– szczepionka białkowa Nuvaxovid (Novavax),
– szczepionki mRNA Pfizer, Moderna.
JAK SIĘ ZASZCZEPIĆ?
Aby skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19, potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Za każdym razem w miarę możliwości należy posługiwać się tym samym dokumentem, a personel kwalifikujący do szczepienia ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.
Wszystkie informacje w języku ukraińskim dotyczące szczepień wraz z wykazem punktów szczepień są dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony