165 kontroli, 179 wykroczeń i 1 nietrzeźwy kierowca – bilans działań „Prędkość” na Sądecczyźnie

Egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości, a tym samym ograniczenie zdarzeń drogowych to główne cele działań pod nazwą „Prędkość”. Policjanci sądeckiej drogówki przeprowadzili je w środę, 10 marca br., ujawniając łącznie 179 wykroczeń, w tym 149 związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości.

źródło: KMP w Nowym Sączu

10 marca br. w godzinach od 6 do 22, w wytypowanych na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa miejscach na drogach Sądecczyzny, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania pn. „Prędkość”. Funkcjonariusze przeprowadzili 165 kontroli ujawniając 179 wykroczeń, w tym aż 149 dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na kierujących 137 mandatów, a w 8 przypadkach sporządzili dokumentację do wniosków o ukaranie, które teraz zostaną przekazane do sądu. Jeden z kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej w związku z przekroczeniem prędkości był nietrzeźwy i dodatkowo odpowie również za to przestępstwo. Ponadto mundurowi zatrzymali dwóm kierującym uprawnienia w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – jeden z nich jechał 118 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość o 68km/h. Sześciu kierowcom funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Przekraczanie dozwolonej prędkości to nadal jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych na Sądecczyźnie. W ostatnim czasie poprawa warunków na drogach powoduje, że wielu kierowców lekceważy przepisy i porusza się z nadmierną prędkością. We wtorek (10 marca) za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym policjanci sądeckiej drogówki zatrzymali uprawnienia trzem kierowcom.

Trzeba pamiętać, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości od 400 do 500 złotych oraz 10 punktów karnych. Ponadto kierującemu zostają zatrzymane uprawnienia na 3 miesiące. Jeżeli mimo zakazu kierowca nadal będzie prowadził, to okres ten wydłuża się do 6 miesięcy, natomiast, gdy w wydłużonym czasie zatrzymania prawa jazdy, w dalszym ciągu będzie łamał wydaną decyzję administracyjną, zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (a dodatkowo odpowie za przestępstwo z art. 180 a kk, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony