Bezpieczna droga do szkoły – podsumowanie działań na Sądecczyźnie

Powrót uczniów do szkół to doskonała okazja do tego, by przypomnieć im, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, dlatego przez cały wrzesień na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

Głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczniom poruszającym się po sądeckich drogach. Podczas akcji, w rejonach 154 placówek edukacyjnych, policjanci pomagali dzieciom przy przekraczaniu jezdni na przejściach dla pieszych, przy okazji przypominając i ucząc najmłodszych prawidłowego zachowania się na drodze. Policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Od 1 do 30 września br. w okolicach szkół mundurowi ujawnili 2230 wykroczeń. W tym 847 kierowców jechało z nadmierną prędkością, 94 przejeżdżało nieprawidłowo przez przejścia dla pieszych, 88 osób niestosowało się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a w 12 przypadkach niewłaściwie przewożono dzieci w samochodach. W związku z tymi wykroczeniami policjanci nałożyli 1127 mandatów karnych, a w 391 przypadkach skierowali do sądu wnioski o ukaranie.

Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze skontrolowali także 30 autobusów przewożących dzieci i młodzież, w 2 przypadkach ujawniono nieprawidłowości związane ze stanem technicznym pojazdu.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są również organizowane w szkołach i przedszkolach  prelekcje z policjantami na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Tylko we wrześniu, dzielnicowi, policjanci z ruchu drogowego i prewencji  na terenie Sądecczyzny przeprowadzili 550 takich pogadanek.  Zajęcia z funkcjonariuszami  są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

źródło/fot.: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony