Wernisaż Wystawy Kraków Kruków – relacja

Kraków Kruków. Kolekcja Bożeny i Ryszarda Kruków w Muzeum Okręgowym

11 marca na sali wystaw zmiennych w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zawisły obrazy autorstwa Stanisława Fabijańskiego, Władysława Jarockiego, Stanisława Paciorka, Stanisława Tondosa, Sylweriusza Saskiego, Leonarda Stroynowskiego czy Franciszka Turka a także wielu innych malarzy związanych z Krakowem. Na wystawie Kraków Kruków znajdują się także liczne pamiątki, dokumenty, zegar a nawet witraż – wszystko związane z Krakowem, miastem, któremu poświęcona jest otwarta niedawno wystawa zmienna w sądeckim muzeum.

Johann Wolfgang von Goethe mawiał, że „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Tacy są na pewno Bożena i Ryszard Krukowie.

– To właściciele tej zacnej kolekcji krakowskich widoków, pamiątek, i tego wszystkiego, co kojarzy się z Krakowem. Wystawa wpisuje się w 765. rocznicę lokacji naszego pięknego Krakowa, bliskiego Nowemu Sączowi – mówił podczas otwarcia dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.Nawiązał do hasła zaczerpniętego z grafiki Mattheusa Meriana z 1619 roku, ukazującej panoramę Krakowa od północnego zachodu, a mianowicie: „Kraków, miasto całej Polski najludniejsze i najświetniejsze, wyróżniające się królewskim zamkiem i akademią”.

To kwintesencja dewizy mówiącej, że Kraków to najwspanialsze z miast Polski. Wszystko, co możemy zobaczyć na wystawie jest związane z tym miastem – dodał.

A gdyby zapytać o naszą dewizę kolekcjonerstwa, to mieści się ona w słowach „kolekcjonerstwo dla wiedzy”. Nasz krakowski rodowód oraz podjęta przed laty decyzja o wydawaniu „Almanachu Muszyny”  i ratowaniu rodzinnej willi „Wanda” w Muszynie pchnęły nas w kierunku budowania dwóch kolekcji. Jedna poszerza wiedzę o Sądecczyźnie, a szczególnie o Muszynie, z którą związaliśmy się sercem. Druga potwierdza, że – dokonując kolekcjonerskich wyborów – nie zapomnieliśmy o Krakowie, mieście naszej młodości i edukacji – wyjaśnia Bożena Mściwujewska-Kruk.

– Kraków był i jest miejscem, które ukształtowało nasz punkt widzenia na zabytki oraz ochronę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego – podkreśla Ryszard Kruk i zachęca wszystkich, którym bliska jest historia, do przejrzenia bibliotek, szuflad i strychów:  – Zapewne znajdą tam państwo przedmioty, które pozwolą opowiedzieć niejedną fascynującą historię. W naszym kraju, w którym wiele dóbr kultury zostało zniszczonych w rezultacie wojen, powstań, rabunków, klęsk żywiołowych i bezmyślności, należy z szacunkiem pochylić się nad każdym skrawkiem papieru i obiektem, który może okazać się ważnym świadkiem narodowej historii – zaznacza Ryszard Kruk.

W przygotowanie wystawy Kraków Kruków zaangażowani byli pracownicy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: Anna Florek, Maria Marcinowska oraz Jan i Wojciech Kołbonowie. 

Podczas otwarcia można było także obejrzeć film opowiadający o krakowskiej kolekcji państwa Kruków. Wystawie towarzyszy katalog z obszernym opisem prezentowanych na wystawie prac.

Na wernisażu gośćmi byli m.in. przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Nowego Sącza Leszek Zegzda, historyk sztuki, profesor Piotr Łopatkiewicz, znany etnograf i tłumacz Antoni Kroh oraz Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Wystawę Kraków Kruków można oglądać w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu do 31 lipca 2022 r.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony