24 lata PWSZ, pierwszy rok Akademii Nauk Stosowanych – wiele planów na przyszłość

Aż trudno uwierzyć, że to już 24 lata odkąd w Nowym Sączu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa kształci studentów. Teraz to się zmieniło. Od 1 października mamy Akademię Nauk Stosowanych, w której naukę będzie pobierać blisko 3400 osób.

Nie jest to bynajmniej tylko zmiana nazwy – mówił rektor ANS dr hab. inż. Mariusz Cygnar. – Aby tak się stało, czyli powstała Akademia, należało spełnić szereg warunków. To m. in. kadra. Obecnie mamy ponad 280 pracowników, to kierunki magisterskie, itd. My je spełniamy i jesteśmy z tego bardzo dumni. Akademia to nowy rozdział w historii uczelni i wyzwania. Ta zmiana wpisuje się w Sądecczyznę. To jest szansa dla młodych ludzi, którzy mogą w naszej uczelni realizować swoje marzenia.

Powołanie Akademii Nauk Stosowanych w miejsce PWSZ powoduje wiele zmian organizacyjno – administracyjnych. Od teraz nie ma już Instytutów, a są Wydziały, którymi kierują dziekani, itd…

– W jubileuszowy, już 25, rok wchodzimy bogatsi o piękny, funkcjonalny obiekt, czyli Wydział Ekonomiczny. Jednak przed nami nowe wyzwania. Od teraz mamy Wydział Lekarski i Położnictwo (w trakcie uruchamiania). Za tym idzie wiele spraw do wykonania. Musimy rozbudować budynek przy ul. Chruślickej (na 2500m kw.), gdzie przyszli lekarze będą zdobywać wiedzę. Musi powstać duża aula, laboratoria, w niedalekiej przyszłości prosektorium. Podpisaliśmy i podpisujemy umowy z placówkami służby zdrowia, gdzie studenci będą odbywać praktyki. Mam nadzieję, że od 1.10.2023 Wydział zacznie działać. O studentów na tych Wydziałach nie powinniśmy się martwić, bowiem chętnych nie brakuje. W każdej polskiej uczelni na jedno miejsce kandyduje 12-14 osób.

To nie wszystko o czym informował Rektor ANS podczas konferencji prasowej. – Jeszcze w tym roku kalendarzowym w planach jest rozbudowa Wydziału Pedagogicznego. Podobnie jest z Wydziałem Technicznym przy ul. Zamenhofa. Jednak w tym przypadku staramy się porozumieć z Urzędem Miasta. Żeby rozbudowa doszła do skutku potrzebna jest nam działka, która jest za budynkiem Wydziału. Kiedy ją otrzymamy, wtedy zaczniemy prace.

W związku z rosnącymi kosztami prądu i gazu również w ANS trwają prace, które mają spowodować, że zdalnej nauki nie powinno być. Jak podkreśla Rektor ze względu na specyfikę nauki większość zajęć odbywa się w laboratoriach, a to oznacza, że trudno jest to robić o-line. Zdalnie można by było przekazać wykłady, o czym zadecydują dziekani. Władze ANS mają jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony