Twój telefon może uratować czyjeś życie

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Osoby będące w kryzysie bezdomności, mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. IMGW zapowiada zimy z silnymi mrozami i dużymi opadami śniegu. Warto oglądać się by pomóc, choćby telefonem.

Sądeccy policjanci mając na względzie ich ochronę przed zgubnymi skutkami niskich temperatur, od 1 listopada br. do końca marca 2023 roku prowadzą działania prewencyjne pn. „Zima”. W ramach tej akcji kontrolują miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej. Sprawdzają dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania takich osób, funkcjonariusze doprowadzają je do schroniska lub noclegowni, gdzie otrzymują fachową pomoc i opiekę medyczno – socjalną.

Podczas takich działań policjanci szczególną uwagę będą zwracają na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu, które należą do grupy największego ryzyka. Gdy spotkają takie osoby, doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.

– Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscach ich przebywania. – stwierdza Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu – Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego nie bądźmy obojętni i reagujmy na widok osoby bezdomnej przebywającej w miejscach, w których może ulec zamarznięciu (tj. dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na chodnikach, ławkach w parkach czy na przystankach. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie – mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.

Policja apeluje by zwrócić uwagę na znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie osoby samotne, nieporadne życiowo oraz nietrzeźwe, które przebywają w opuszczonych czy nieogrzewanych pomieszczeniach oraz informować o takich osobach policję lub ośrodki pomocy społecznej, gdyż wczesna reakcja może zapobiec ich śmierci.

Pamiętajmy!

Gdy widzimy człowieka, któremu grozi śmierć z wychłodzenia, reagujmy – wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 lub 986. Ten jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Poinformowanie policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia jest możliwe także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na mapie zaznaczyć zagrożenie w kategorii „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują każde takie zgłoszenie.

Gdzie szukać pomocy?

W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc na terenie naszego województwa, a także uruchomiona została specjalna infolinia, gdzie można uzyskać potrzebne informacje.

Pomoc dla osób bezdomnych:

987 – całodobowy telefon informacyjny

Wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia

https://www.malopolska.uw.gov.pl

Rejestr miejsc udzielania tymczasowego schronienia

https://www.malopolska.uw.gov.pl

Rejestr miejsc udzielania tymczasowego_schronienia 2023.pdf

W Nowym Sączu pomoc można otrzymać w Domu Brata Alberta – Wspólnocie Emaus przy ulicy Szwedzkiej 18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony